Rôzne požiadavky a rôzne typy okien so špecifickými vlastnosťami

Bežný spotrebiteľ má pri súčasnej ponuke okien na výber niekoľko vzájomne odlišných možností. A to konkrétne z hľadiska ich prevedenia, materiálu a špecifických vlastností, ktoré z toho vyplývajú. V skratke teda nie je okno ako okno a každý typ ponúka konkrétnejšie výhody i slabšie stránky, pričom každý z nás môže preferovať iné požiadavky.Dve okná vedľa seba.jpg
Z hľadiska použitého materiálu sú najznámejšími voľbami plast, drevo a hliník. Známa je ale tiež možnosť materiály vzájomne kombinovať a dosiahnuť tak efektívne parametre. Každopádne sa však spoľahlivo dokážeme spoľahnúť aj na jeden výrobný materiál v prípade, ak vieme, aké vlastnosti od okien očakávame.
Istým faktorom výberu ale býva tiež cenová kategória, pričom také hlinikove okna cena m2 LMmont predstavujú spravidla vyššiu investíciu, avšak zároveň perspektívnu voľbu na cca 80 až 100 rokov.

  • Cena je naopak pomerne silným faktorom a dôvodom, prečo sa najčastejšiemu záujmu tešia okná plastové. Tie však poskytujú aj kvalitné izolačné vlastnosti a vo svojej podstate jednoduchý a sympatický dizajn.

Pokiaľ ale hľadáte vlastnosti ako pevnosť, odolnosť a stálosť, víťazom sú okná z hliníku, prípadne oceľové. Ako už bolo zmienené vyššie, nie nadarmo disponujú najvyššou životnosťou, ktorá prakticky prežije jednu generáciu. Predovšetkým ak máte záujem o umiestnenie rozmerovo väčších okien, hliníkové rámy sa stávajú viac než doporučenou voľbou. V spojitosti s rozmernými sklami sa v drvivej väčšine prípadov stretávame práve s týmto materiálom s vysokou nosnosťou.Miestnosť, posteľ, veľké okno.jpg
Výhodou alebo dôvodom k tomu, že niekto preferuje drevené okná je pravdepodobne ich ekologická stránka, rovnako ich naturálny štýl, ktorý pôsobí veľmi esteticky. Výsledkom je príjemná atmosféra v okolitých priestoroch. Výroba týchto okien je takisto najmenej škodlivá pre životné prostredie, drevený materiál je navyše obnoviteľný.

Publikováno v Nezařazené